در آغاز کارم به عنوان یک متخصص تغذیه، متوجه گروهی از مادران شدم که فرزندانشان را فقط با غذایی کامل و فرآوری نشده تغذیه می کنند. آنان را مادرانی خالص نام گذاری کردم. در آغاز، فکر کردم، آنان فقط با تفکر درباره سلامتی زیاده روی می کنند، اما به زودی متوجه شدم که فرزندان آنان ظاهرا به دفعات کمتری از بچه های دیگر بیمار می شوند. در حالی که هم بازی های آنان از خوردن ماهی و بروکلی خودداری می کنند، این بچه ها در حقیقت عاشق خوردن سبزیجات و محصولات دریایی هستند. در این حالت درک کردم که این والدین تغذیه فرزندانشان را زودهنگام با رژیمی از خوراکی واقعی شروع کردند، تا این که در حقیقت ذائقه در حال رشد فرزندانشان مزه های واقعی را بر چرب شدن، رنگ شدن، شیرین شدن و مزه دار شدن مصنوعی غذاها ترجیح دهند.
دانشمندان آنرا "سوخت و ساز برنامه ریزی شده" می خوانند که در حقیقت فقط روشی شیک برای تشریح این ایده است که وقتی خوب می خورم، خوب احساس می کنم؛ وقتی هله هوله خوری می کنم، بد احساس می کنم. طی سالیانی از آزمون و خطا به عنوان یک والد و یک متخصص اطفال، متوجه شدم که موارد ذکر شده در ادامه، بهترین مواد مغذی است که رژیم غذایی واقعی یک کودک باید شامل آن باشد.

1) چربی خوب ضروری است
بیشترین رشد مغز یک بچه طی اولین دو سال زندگی او رخ می دهد و وزنش (مغزش) در اولین سال زندگیش سه برابر می شود. مغز در حال رشد یک بچه از ۶۰ درصد چربی ساخته شده است که بیشترین مقدار آنرا امگا۳ ها تشکیل می دهد که با نام DHA docosahexaenoic acid و EPA eicosapentaenoic acid شناخته می شود. بنابراین مغز کوچولوی شما به میزان زیادی از چربی های خوب نیاز دارد. خردسالی مرحله ای در زندگی می باشد که رژیم کم چربی ممنوع است.
- امگا3ها
نسخه تغذیه ای
بهترین منابع: آواکادوو، ماهی سالمون، مکمل های روغن ماهی)
میزان مورد نیاز: ۳۰۰ میلی گرم روزانه (حدود ۱۸۰ گرم از ماهی سالمون هفتگی، زمانی که فرزندتان را از شیر پستانی و شیر خشک گرفته اید).
شیر مادر حاوی 40 تا 50 درصد چربی است و بر اساس رژیم مادر، احتمال دارد سرشار از چربی های خوب امگا3 ها باشد.

2) دنیای او را رنگ آمیزی کنید
"فیتونوترینت" phytonutrients صرفا به معنای مواد مغذی گیاهی است. واژه "فيتوس"phytos موادی مغذی است که به غذا رنگ می دهد. فیتوس سیستم ایمنی فرزندتان را بهبود می بخشد، خصوصا نزدیک به انتهای سال اول زندگی او، یعنی زمانی که بسیاری از مواد ایمنی شیمی-زیستی که بچه از مادر به ارث برده است، شروع به ناپدید شدن می کند.
- فیتونوترینت ها
phytonutrients
نسخه تغذیه ای
بهترین منابع: گوجه فرنگی، هویج، سیب زمینی شیرین، مرکبات، لوبیاهای سبز میزان مورد نیاز: به طور هفتگی چند واحد غذایی (۳۰ گرم=یک مشت بچه) را امتحان کنید.

3) قدرت مغز او را بهبود بخشید
باور کنید یا خیر، فرزند در حال رشدتان مرد آهنین کوچکی است. آهن ماده مغذی اصلی است که هموگلوبین خون را می سازد که به سلول های قرمز خون کمک می کند، تا اکسیژن را به اعضاء بدنی بچه برساند که شامل مغز او نیز می شود. میزان کم آهن می تواند مانع از رشد مغز شود. بچه هایی که آهن کافی مصرف نمی کنند، همچنین می توانند دچار کم خونی شوند.
اگر این مشکل بدون درمان رها شود، بچه های کم خون می توانند به رنگ پریدگی، خستگی و ناراحتی دچار شوند و احتمال دارد به حداکثر اندازه خود بزرگ نشوند. در اولین چهار ماه زندگیشان، اکثر نوزادان از آهن فراوانی برخوردارند که از خون مادرشان در رحم دریافت کرده اند. پس از این زمان، نوزادان اغلب آهنی را که مادرشان به آنان داده است را از دست می دهند که به همین علت انجمن پزشکان اطفال امریکا توصیه می کند که نوزادان شیردهی پستانی شده برای هر یک کیلوگرم از وزنشان، روزانه یک میلی گرم از مکمل آهن دریافت کنند، تا زمانی که خوردن غذاهای سفت حاوی آهن را شروع کنند. انجمن پزشکان اطفال امریکا هم چنین پیشنهاد می کند که همگی خردسالان در سن دوازده ماهگی برای کم خونی غربالگری شوند.
- آهن
نسخه تغذیه ای
بهترین منابع: پودر غلات غنی شده با آهن، آب آلو، لوبیاها، عدس، گوشت بدون چربی، غذاهای دریایی.
آنها را با خوراکی های سرشار از ویتامین C میل کنید، مثل مرکبات، آلبالو و گیلاس و بروکلی تا جذب آهن را بیشتر کند.
میزان مورد نیاز: روزانه ۱۱ میلی گرم برای بچه های ۶ تا ۱۲ ماهه و روزانه ۷ میلی گرم برای بچه های ۱ تا ۳ ساله. یک میزان مناسب روزانه برای بچه ای یک ساله که از شیر خشک و شیر مادر گرفته شده است: ۳۰ گرم پودر غلات غنی شده، ۶۰ گرم آب آلو، یک چهارم فنجان لوبیاها، ۳۰ گرم گوشت و ۳۰ گرم ماهی سالمون است. قانونی که باید در نظر داشته باشید: ۳۰ گرم به اندازه یک مشت بچه است.

4.ساختن ماهیچه ها
پروتئین ها مواد ساختاری بدن هستند. آنها چهارچوب هر سلول در بدن را فراهم می آورد. بچه ها (و بالغین نیز!) به دریافت پایدار آمینو اسیدهای موجود در پروتئین برای ساختن و بازسازی ماهیچه ها، پادتن ها، هورمون ها و غیره... نیاز دارند.
- پروتئین
نسخه تغذیه ای
بهترین منابع: گوشت بدن چربی، پنیر معمولی، ماست، تخم مرغ ها، شیر.
میزان مورد نیاز: نوزادان و نوپاها برای هر نیم کیلوگرم از وزن بدنشان به حدود ۷۵ صدم گرم پروتئین نیاز دارند. میزان معمولی روزانه پروتئین برای بچه ای یک تا یک و نیم ساله عبارت است از، ۱۲۰ گرم ماست، ۳۰ گرم ماهی سالمون و یک تخم مرغ.

منبع: نی نی پلاس